Logo - Zamek Pieskowa Skała

Regulamin zwiedzania Zamku Pieskowa Skała

Zamek w Pieskowej Skale jest oddziałem Zamku Królewskiego na Wawelu – państwowej instytucji kultury, której celem jest m.in. zachowanie substancji zabytkowej należących do niego obiektów jako wysokiej rangi pomnika historii, tradycji kulturowej narodu polskiego i podlega szczególnej ochronie.

Niniejszy regulamin jest wydany przez Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki (dalej zwany "ZKnW"), w ramach jego kompetencji, jako zarządcy terenu swego oddziału Zamek Pieskowa Skata, parku zamkowego oraz muzeum (dalej zwanych „Zamkiem").
Określa on zasady zwiedzania Zamku.

Zakupienie biletu wstępu do muzeum, pobranie bezpłatnej wejściówki lub wejście na wystawę czy trasę oznacza akceptację postanowień niniejszego regulaminu.

I. Informacje ogólne

  1. Udostępnianie terenu Zamku, wystaw stałych i czasowych prezentowanych na Zamku Pieskowa Skata odbywa się na zasadach i w godzinach ustalonych przez ZKnW.
  2. Szczegółowe informacje dotyczące udostępniania wystaw stałych i czasowych prezentowanych na terenie Zamku, ekspozycji czasowo zamkniętych, tras, wydarzeń specjalnych, oferty przewodnickiej i edukacyjnej oraz godzin otwarcia, cen biletów oraz wyznaczonego dnia tygodnia, w którym można zwiedzić wybrane wystawy nieodpłatnie, prezentowane są na stronie internetowej www.pieskowaskala.eu. na tablicach informacyjnych przed Zamkiem, w Kasie Biletowej oraz w Punkcie Informacji i Rezerwacji.
  3. Dzień nieodpłatnego zwiedzania dotyczy cyklicznie udostępnianych wybranych wystaw stałych. Na ten dzień nie przyjmuje się rezerwacji biletów, w ramach zwiedzania ekspozycji obowiązuje wyłącznie zwiedzanie indywidualne, bez przewodnika. Możliwa jest w tym dniu organizacja lekcji muzealnych. W tym dniu brak opiaty dotyczy tylko biletów wstępu na dostępne wystawy stale, możliwe jest udostępnienie odpłatnie wystaw sezonowych, czasowych, tras z przewodnikiem, lekcji muzealnych oraz wydarzeń specjalnych. ZKnW_zastrzega sobie możliwość zmiany dnia tygodnia, w którym dostępne jest nieodpłatne zwiedzanie, na inny.
  4. Na wystawy i inne wydarzenia ZKnW obowiązują dzienne lub godzinowe limity wejść - ograniczenia dotyczące liczby osób jednocześnie przebywających na danej wystawie, liczby biletów na dany dzień oraz liczebności grup zwiedzających, określone na podstawie wymogów konserwatorskich oraz zasad bezpieczeństwa. Szczegółowe informacje dotyczące limitów dla grup zwiedzających dostępne są w Kasie Biletowej oraz w Punkcie Informacji i Rezerwacji.
  5. Dzieci w wieku do lat 13 mogą przebywać w Zamku wyłącznie pod opieką osób dorosłych. Za osoby niepełnoletnie odpowiedzialność ponoszą rodzice lub opiekunowie.
  6. Pracownicy Zamku mogą odmówić obsługi Zwiedzających, których zachowanie wskazuje na stan po spożyciu alkoholu bądź innych substancji odurzających, jak też osób zachowujących się agresywnie albo niezgodnie z zasadami życia społecznego oraz z obowiązującymi regulaminami.
  7. ZKnW nie ponosi odpowiedzialności za bilety sprzedawane przez pośredników oraz nie gwarantuje wejścia na ekspozycję bez ważnych biletów Zamku.

lI. Regulacje dotyczące zakupu biletów i usług

  1. Zwiedzanie Zamku odbywa się na podstawie ważnych biletów na udostępniane trasy i wystawy, które zakupić można w Kasie Biletowej Zamku, w sklepie internetowym pod adresem: https://bilety.wawel.krakow.pl/. Honorowane są też bilety promocyjne obejmujące zwiedzanie Pieskowej Skaty kupione w kasie ZKnW lub w wymienionym powyżej sklepie internetowym. Sprzedaż w Kasie odbywa się na dzień zwiedzania, a w pozostałych miejscach na dzień zwiedzania lub inny, wybrany dzień, zgodnie z wyprzedzeniem ustalonym przez Instytucję dla każdego z kanałów sprzedaży.
  2. Możliwa jest czasowa sprzedaż biletów, usług i produktów, prowadzona w innych punktach kasowych, takich jak np. Informacja lub Recepcja. Jednak jest to sprzedaż dodatkowa, ograniczona co do oferty i możliwości dokonywania zakupu. W miejscach tych dostępna jest tylko dodatkowa sprzedaż biletów lub sprzedaż na specjalne wydarzenia.
  3. Zakup biletów oraz rezerwacja miejsc na wydarzenia jest możliwa pod warunkiem dostępności miejsc.
  4. Wysokość opłat za bilety i usługi określa cennik dostępny na stronie internetowej Zamku, w sklepie on­ line z biletami, na tablicach informacyjnych przed wejściem na Zamek, w przestrzeni Kasy, Punkcie Informacji i Rezerwacji.
  5. Kasa przyjmuje płatność w polskich złotych (PLN) oraz akceptuje wybrane karty płatnicze.
  6. Zwiedzający ma obowiązek poinformować o chęci otrzymania faktury przed rozpoczęciem sprzedaży. W przypadku, gdy potrzeba wystawienia faktury VAT została zgłoszona w terminie późniejszym niż moment zakupu, ZKnW wystawi fakturę VAT w terminach zgodnych z obowiązującymi przepisami prawa (jeśli kontrahent nie jest osobą fizyczną, faktura zostanie wystawiona pod warunkiem posiadania paragonu z NIP).
  7. Bilet jest ważny tylko na dzień (i w przypadku biletów z limitowaniem godzinowym, również na godzinę), na który został wystawiony. Wyjątek stanowią bilety specjalne, w których opisie wskazano inaczej.
  8. Godzina ostatniego wejścia na wystawę ustalana jest indywidualnie dla każdej z wystaw i publikowana na stronie internetowej Instytucji, w Kasie Biletowej, w Punkcie Informacji i Rezerwacji.
  9. Bilety są sprzedawane lub wydawane bezpłatnie najpóźniej na 5 minut przed wejściem na wystawę lub rozpoczęciem zwiedzania z przewodnikiem, lekcji muzealnej bądź innego wydarzenia oraz na 10 minut przed terminem ostatniego wejścia. Pracownik Zamku może, na prośbę Zwiedzającego, wystawić bilet na krótszy okres niż 5 minut, ale nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje spóźnienia się Kupującego na wyznaczoną godzinę wejścia. Wyjątek stanowią wydarzenia specjalne, których sprzedaż, może być zakończona w innych terminach.
  10. Bilety wstępu na trasy uprawniają do zwiedzania z przewodnikiem zewnętrznej części trasy oraz bez przewodnika tras wewnętrznych, chyba że w opisie wystawy wskazano, że bilet zawiera zwiedzanie z przewodnikiem.
  11. Oferta biletów sprzedawanych w różnych kanałach sprzedaży, takich jak sklep on-line, Kasa Biletowa może być różna. Kanały te posiadają odrębne pule biletów. Możliwy jest brak dostępności biletów w jednym z kanałów sprzedaży i ich obecność w innym. Możliwy jest też inny cennik oraz odmienny termin zakończenia sprzedaży danych wydarzeń w każdym z kanałów sprzedaży.
  12. Bilety zamówione poprzez stronę internetową należy opłacić zgodnie z dostępnymi formami płatności elektronicznych we wskazanym terminie od dokonania rezerwacji. Brak opłacenia biletów powoduje automatyczne ich anulowanie i brak wygenerowania biletów, które byłyby podstawą wejścia na teren Zamku, jego wystaw, bądź uczestnictwa w wydarzeniu. Zakup biletów online objęty jest odrębnym regulaminem.

III. Regulacje dotyczące uprawnień do biletów ulgowych oraz zwolnienia z opłaty

  1. Zwiedzający zobowiązany jest do zgłoszenia upoważnienia do otrzymania ulgi lub zwolnienia z opłaty przed dokonaniem sprzedaży. Stosowny dokument potwierdzający uprawnienie należy przygotować przed podejściem do kasy. Po zakupie biletów nie uwzględnia się ich reklamacji, związanych z późniejszym okazaniem dokumentów uprawniających do zniżki.
  2. Zwiedzający ma obowiązek okazania oryginału ważnego dokumentu lub odpowiednika elektronicznego uprawniającego do ulgi lub zwolnienia z opłaty podczas zakupu biletu w kasie biletowej. W wypadku biletów zakupionych online weryfikacja uprawnień dokonywana jest przez pracowników kontrolujących bilety.
  3. W przypadku organizowanych przez Zamek wydarzeń obejmujących usługę przewodnicką, takich jak zwiedzanie z przewodnikiem w cenie, lekcje muzealne, wydarzenia specjalne, nie mają zastosowania ustawowe zniżki dotyczące bezpłatnego wstępu na wystawy, z wyjątkiem opiekunów grup szkolnych, pobierających bilety do wykupionych zajęć szkolnych. Każda osoba, posiadająca ustawowe uprawnienie do bezpłatnego wstępu na wystawy, w przypadku powyższych form zwiedzania ma prawo do zakupu biletu ulgowego.
  4. Zasady zwiedzania ZKnW na zasadach specjalnych, oprócz zawartej w p. IV listy uprawnień do ulg oraz biletów bezpłatnych, regulują indywidualne umowy dwustronne. Lista uprawnionych podmiotów oraz uzgodnione zasady zwiedzania dostępne są u Kierownika Zamku.

IV. Uprawnienia do ulg oraz biletów bezpłatnych

  1. Bilety ulgowe przysługują:
    1.1. Uczniom szkół systemu oświaty, studentom, doktorantom oraz słuchaczom kolegiów pracowników służb społecznych z krajów Unii Europejskiej, Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), Konfederacji Szwajcarskiej oraz posiadaczom Karty EURO26 i ISIC.
    1.2. Uczniom szkół prowadzonych przez organizacje społeczne za granicą, zarejestrowanych w bazie prowadzonej przez upoważnioną jednostkę podległą ministrowi właściwemu do spraw oświaty i wychowania, w okresie pobierania nauki języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej lub innych przedmiotów nauczanych w języku polskim, nie dłużej niż do ukończenia 18. roku życia;
    1.3. Uczniom szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państw w okresie pobierania nauki języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej lub innych przedmiotów nauczanych w języku polskim, nie dłużej niż do ukończenia 18. roku życia;
    1.4.Uczniom sekcji polskich funkcjonujących w szkołach działających w systemach oświaty innych państw, nie dłużej niż do ukończenia 18. roku życia;
    1.5.Uczniom szkół europejskich działających na podstawie Konwencji o Statucie Szkół Europejskich, sporządzonej w Luksemburgu dnia 21 czerwca 1994 r. (Dz. U. z 2005 r. poz. 10) pobierającym naukę języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej lub innych przedmiotów nauczanych w języku polskim, nie dłużej niż do u kończenia 18. roku życia;
    1.6. Nauczycielom szkół i placówek systemu oświaty, zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich, szkół działających w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) oraz Konfederacji Szwajcarskiej, posiadaczom Legitymacji ITIC. Nauczycielom szkół prowadzonych przez organizacje społeczne za granicą, zarejestrowanych w bazie prowadzonej przez upoważnioną jednostkę podległą ministrowi właściwemu do spraw oświaty i wychowania, Nauczycielom uczącym języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej lub innych przedmiotów nauczanych w języku polskim w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw, w sekcjach polskich funkcjonujących w systemach oświaty innych państw, w szkołach europejskich działających na podstawie Konwencji o Statucie Szkół Europejskich, sporządzonej w Luksemburgu dnia 21 czerwca 1994 r.;
    1.7. Osobom powyżej 65. roku życia, emerytom, rencistom i rencistom socjalnym, a także osobom z niepełnosprawnościami wraz z towarzyszącymi opiekunami (jeden opiekun), będącymi obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej oraz państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym.
    1.8. Kombatantom i osobom represjonowanym.
    1.9. Członkom Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA).
    1.10. Osobom fizycznym odznaczonym odznaką "Za opiekę nad zabytkami", odznaką honorową "Zasłużony działacz kultury", odznaką honorową "Zasłużony dla kultury polskiej" lub wyróżnionym tytułem honorowym "Zasłużony dla Kultury Narodowej".
    1.11. Osobom posiadającym ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny, Krakowską Kartę Rodzinną 3+ oraz Kartę Krakowską.
    1. 12. Pilotom wycieczek zwiedzających wystawy ZKnW.
    1.13. Wykładowcom akademickim publicznych i prywatnych uczelni wyższych.
    1.14. Rodzicom i opiekunom korzystającym ze zniżki rodzinnej ZKnW w okresie jej obowiązywania (w przypadku zwiedzania z jednym dzieckiem w wieku do 18 roku, jeden z opiekunów otrzymuje uprawnienie do zakupu biletu ulgowego).
    1.15. Dokumentami potwierdzającymi uprawnienie do zakupu biletu ulgowego są:
    a) Legitymacja szkolna, słuchacza, studencka lub doktoranta, karta ISIC (International Student ldentity Card), karta EURO26.
    b) Legitymacja międzynarodowa nauczycielska ITIC.
    c) Legitymacja służbowa przysługująca: nauczycielom szkół i placówek systemu oświaty, w tym publicznych szkół wyższych, zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich wydana przez uprawniony do tego organ
    d) Legitymacja emeryta, rencisty lub rencisty socjalnego lub dokument potwierdzający wiek.
    e) Legitymacja lub orzeczenie potwierdzające niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności.
    f) Zaświadczenie lub legitymacja potwierdzająca uprawnienia kombatanckie lub status osoby represjonowanej
    g) Legitymacja Membership Card AICA.
    h) Legitymacja potwierdzająca przyznanie odznaki "Za opiekę nad zabytkami", odznaki honorowej "Zasłużony działacz kultury", odznaki honorowej "Zasłużony dla kultury polskiej" lub wyróżnienia tytułem honorowym "Zasłużony dla Kultury Narodowej".
    i) Karta Dużej Rodziny, Krakowska Karta Rodzinna 3+ oraz Karta Krakowska.
    j) Pisemna zgoda lub indywidualne upoważnienie Dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu uprawniające do zakupu biletu ulgowego.

  2. Zwolnienie z opłaty przy zakupie biletu przysługuje:
    2.1. Osobom fizycznym odznaczonym Orderem Orla Białego, Orderem Wojennym Virtuti Militari, Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
    2.2. Pracownikom muzeów wpisanych do Państwowego Rejestru Muzeów oraz pracownikom muzeów znajdujących się w Wykazie Muzeów MKiD, działających w oparciu o statut bądź reguł amin uzgodniony z ministrem właściwym do spraw kultury i dziedzictwa narodowego - opublikowanych na stronach ministerialnych (wykaz nie jest tożsamy z Państwowym Rejestrem Muzeów)
    2.3. Członkom Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM) lub Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków (ICOMOS).
    2.4. Członkom Stowarzyszenia Historyków Sztuki.
    2.5. Członkom Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.
    2.6. Osobom posiadającym Kartę Polaka.
    2.7. Weteranom i weteranom poszkodowanym.
    2.8. Dziennikarzom.
    2.9. Osobom niepełnosprawnym wraz z rodzicami lub opiekunami faktycznymi posiadającymi Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem (jeden opiekun na jedno dziecko).
    2.10. Przewodnikom posiadającym ważne uprawnienie do oprowadzania grup turystycznych po wystawach i trasach plenerowych ZKnW.
    2.11. Dzieciom do lat 7 (wiek 0-6 lat), do siódmych urodzin.
    2.12. Opiekunom grup szkolnych (1 opiekun na 10 uczniów).
    2.13. Pracownikom naukowym wraz ze studentami w celu uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych zgodnie z zawartymi porozumieniami lub uzyskaną zgodą Dyrekcji.
    2.14. Inne osoby upoważnione przez Dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu do wstępu bezpłatnego.
    2.15. Dokumentami potwierdzającymi uprawnienia do zwolnienia z opłaty są:
    a) Legitymacja poświadczająca nadanie Orderu Orła Białego, Orderu Wojennego Virtuti Militari, Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
    b) Legitymacja służbowa przysługująca pracownikom muzeów wpisanych do Państwowego Rejestru Muzeów oraz muzeów znajdujących się w Wykazie Muzeów MKiD, działających w oparciu o statut bądź regulamin uzgodniony z ministrem właściwym do spraw kultury i dziedzictwa narodowego­ opublikowanych na stronach ministerialnych (wykaz nie jest tożsamy z Państwowym Rejestrem Muzeów)
    c) Legitymacja Membership Card ICOM lub Membership Card ICOMOS.
    d) Legitymacja członkowska Stowarzyszenia Historyków Sztuki.
    e) Legitymacja członkowska Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.
    f) Karta Polaka.
    g) Legitymacja weterana lub weterana poszkodowanego.
    h) Legitymacja dziennikarska lub prasowa.
    i) Krakowska Karta Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem.
    j) Legitymacja potwierdzająca status przewodnika uprawnionego do oprowadzenia po wystawach i trasach plenerowych Zamku Królewskiego na Wawelu.
    k) Dokument potwierdzający wiek dziecka (w przypadkach spornych)
    I) Pisemna zgoda lub indywidualne upoważnienie Dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu do zwolnienia z opłaty.

V. Regulacje dotyczące rezerwacji biletów oraz usług dla osób indywidualnych oraz grup zorganizowanych na zwiedzanie z przewodnikiem

  1. Zgłoszenia rezerwacji zwiedzania przyjmuje Punkt Informacji i Rezerwacji tel. 12 3896004 w. 33 e-mail: pieskowaskala@wawelzamek.pl
  2. Zamek nie prowadzi rezerwacji biletów dla turystów indywidualnych
  3. Rezerwacje w formie pisemnej przyjmowane są najpóźniej 14 dni przed datą zwiedzania, zamówienia zgłaszane w późniejszym terminie (do dnia poprzedzającego dzień zwiedzania) wymagają kontaktu telefonicznego lub osobistego. Gdy istnieje taka możliwość (dostępność biletów oraz przewodnika), Punkt Informacji i Rezerwacji może przyjąć rezerwację na dzień bieżący.
  4. Rezerwacji może dokonać osoba pełnoletnia.
  5. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia przez rezerwującego najpóźniej na tydzień przed terminem zwiedzania.
  6. Prawo do prowadzenia lekcji muzealnych w Zamku mają tylko zweryfikowani edukatorzy, wyłonieni w wyniku rekrutacji, posiadający aktualne uprawnienia - wpisani na listę edukatorów ZKnW oraz zaopatrzeni w imienny identyfikator ZKnW i stosujący się do obowiązującego Regulaminu Świadczenia Usług Przewodnickich i Edukacyjnych.
  7. Prawo do prowadzenia wydarzeń edukacyjnych i interpretacyjnych w Zamku, oprócz Pracowników Zamku, posiadają osoby uprawnione do tego za pośrednictwem odpowiedniej umowy o współpracy, umowy wolontariackiej bądź umowy cywilno-prawnej.
  8. Na poszczególnych wystawach obowiązuje ograniczenie co do liczby osób w grupie (szczegółowe informacje znajdują się w Kasie Biletowej i Punkcie Informacji i Rezerwacji. Grupy zorganizowane, liczące więcej niż wskazana na danej wystawie maksymalna liczba osób, będą dzielone na mniejsze grupy.

VI. Regulacje dotyczące zwrotów biletów

  1. Zwrot niewykorzystanego biletu może być dokonany tylko:
    a) w wypadku, gdy z przyczyn technicznych lub organizacyjnych nastąpiło wyłączenie lub wcześniejsze zamknięcie wystawy, zarejestrowane i potwierdzone po dokonaniu sprzedaży biletu w kasie biletowej, (nie dotyczy biletów łączonych),
    b) w wypadku, gdy z przyczyn technicznych lub organizacyjnych odwołano trasę specjalną, trasę plenerową, zwiedzanie z przewodnikiem lub lekcję muzealną, zarejestrowane i potwierdzone po dokonaniu sprzedaży biletu w kasie biletowej,
    c) po rozpatrzeniu reklamacji - w uzasadnionych przypadkach losowych, uniemożliwiających kontynuację zwiedzania.
    d) W pozostałych sytuacjach, nieuwzględnionych w punkcie VI., nie ma możliwości dokonania zwrotu zakupionego biletu. W wyjątkowych sytuacjach bilet, za zgodą Kierownika Zamku może być wykorzystany w innym terminie.
  2. Turysta indywidualny może zwrócić w uzasadnionych przypadkach losowych (np. nagła choroba) bilet wstępu na wystawę zakupiony w kasie Zamku najpóźniej na pół godziny przed terminem zwiedzania, na który wystawiony jest bilet (z wyjątkiem przyczyn stojących po stronie ZKnW, powodujących brak dostępności danej wystawy czy innego wydarzenia). Decyzja o uznaniu przypadku za uzasadnioną sytuację losową należy wyłącznie do ZKnW. W sytuacji chęci zwrotu biletu w terminie późniejszym niż wskazany powyżej, konieczne jest złożenie reklamacji, rozpatrywanej do 14 dni.
  3. Bilet zakupiony on-line nie podlega zwrotowi. W wyjątkowych przypadkach losowych, rozpatrywanych indywidualnie, zakupione bilety podlegają zwrotowi najpóźniej na 24 godziny przed datą zwiedzania lub uczestnictwa w wydarzeniu. Zgłoszenie zwrotu można dokonać za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie https://bilety-kontakt@wawelzamek.pl (z wyjątkiem przyczyn stojących po stronie ZKnW, powodujących brak dostępności danej wystawy lub innego wydarzenia). Szczególne przypadki rozpatrywane są indywidualnie na drodze reklamacji mailowej do 14 dni. Bilety zakupione online nie podlegają wymianie na bilety w innej cenie, na inne zwiedzanie lub wydarzenie, czy też inny termin zwiedzania lub wydarzenia.
  4. Nie ma możliwości dokonania zwrotu biletów na trasy i wydarzenia łączone, takich jak np. Bilet dla Pasjonatów. W przypadku wydarzeń oraz tras jedyny wyjątek dotyczy przyczyn stojących po stronie ZKnW, powodujących brak dostępności danej wystawy czy wydarzenia. Brak dostępności danej wystawy lub jej części w danym terminie nie jest podstawą do zwrotu biletów rocznych i łączonych.
  5. Zwrot biletu zakupionego w kasie biletowej możliwy jest wyłącznie po okazaniu biletu oraz paragonu fiskalnego lub faktury albo potwierdzenia zakupu za pomocą karty.
  6. Zamek nie ponosi odpowiedzialności za niewykorzystanie biletów, za brak możliwości wzięcia udziału w zwiedzaniu, wydarzeniu z przyczyn niezawinionych przez Zamek.

VII. Zasady zwiedzania

  1. Zwiedzanie Zamku odbywa się indywidualnie lub grupowo.
  2. Na terenie zamku w Pieskowej Skale zabrania się:
    a) wnoszenia broni, przedmiotów i środków, mogących zagrażać życiu lub zdrowiu,
    b) wprowadzania i wnoszenia zwierząt z wyjątkiem psów - przewodników (w rozumieniu Art. 2 pkt. 11 Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 426 ze zm.) oraz Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 kwietnia 2010 r. w sprawie wydawania certyfikatów potwierdzających status psa asystującego (Dz. U. z 2010 Nr 64, poz. 399).
    c) wnoszenia dużego bagażu o wymiarach przekraczających 55x40x23cm (którykolwiek) albo łącznie 118cm (szer. x wys. x dł.).
    d) wchodzenia na mury, trawniki i klomby, oraz inne miejsca wyłączone z ruchu turystycznego,
    e) spożywania napojów alkoholowych poza lokalem gastronomicznym,
    f) palenia tytoniu poza miejscami wyznaczonymi,
    g) zakłócania porządku, hałaśliwego zachowania się, jeżdżenia na hulajnogach, wrotkach, deskorolkach, gry na instrumentach muzycznych oraz używania własnych odbiorników radiowych, magnetofonów itp.,
    h) dokarmiania ptaków,
    i) używania sprzętu radiotechnicznego głośnomówiącego.
  3. Do prowadzenia następujących działań konieczne jest pisemne zezwolenie Dyrektora ZKnW:
    a) prowadzenie działalności artystycznej i gospodarczej (w tym akwizycji usług),
    b) wykonywanie filmów i fotografii przedstawiających architekturę zamku w celach komercyjnych,
    c) organizowanie zgromadzeń, akcji reklamowych, protestacyjnych, prezentacji transparentów, symboli i emblematów z wyjątkiem polskich narodowych i religijnych,
    d) wjazd pojazdów w tym rowerów, z wyłączeniem rowerków i wózków dziecięcych oraz wózków inwalidzkich,
    e) używanie bezzałogowych platform mobilnych (latających i jeżdżących).
  4. Zwiedzającym ekspozycje muzealne zabrania się:
    a) dotykania eksponatów i elementów wystroju wnętrz,
    b) wchodzenia na dywany i siadania na meblach,
    c) używania telefonów komórkowych,
    d) zwiedzania po spożyciu alkoholu, narkotyków lub innego podobnie,
    e) działającego środka,
    f) jedzenia i picia,
    g) ślizgania się na podłogach,
    h) wnoszenia plecaków, toreb, nosidełek na stelażu, parasolek, kijków, wózków dziecięcych (przedmioty te należy zdeponować w szafkach samoobsługowych w bastionie południowym lub miejscu wskazanym przez obsługę zamku).
  5. Zamek nie ponosi odpowiedzialności za wrażliwe lub wartościowe przedmioty pozostawione w szafkach samoobsługowych lub innych miejscach na terenie zamku.
  6. Osoby, które odmówią złożenia bagażu w szafkach depozytowych nie zostaną wpuszczone na ekspozycje muzealne.
  7. Ekspozycje należy zwiedzać zgodnie z obowiązującym kierunkiem zwiedzania. Przechodzenie osób z sali do sali reguluje dyżurujący pracownik zamku.
  8. Za osoby niepełnoletnie odpowiedzialność ponoszą rodzice lub opiekunowie.
  9. W celu umożliwienia zwiedzania wystaw osobom z niepełnosprawnościami Zamek może uruchomić dla nich platformy schodowe przystosowane do przewozu osób na wózkach z zachowaniem zasad określonych w instrukcji obsługi tych platform, a w szczególności dopuszczalnej wagi osoby wraz z wózkiem.
  10. Teren zamku w Pieskowej Skale chroniony jest przez Wewnętrzną Służbę Ochrony- Straż Zamkową działającą na podstawie Ustawy o ochronie osób i mienia z dnia 22 sierpnia 1997 r. (tekst jednolity Dz.U. z 2014 r., poz. 1099). W zakresie bezpieczeństwa i porządku, przebywający na terenie Zamku zobowiązani są do wykonywania poleceń Straży Zamkowej - również w sprawach nie objętych niniejszym regulaminem.
  11. Straż Zamkowa, na podstawie uprawnień wynikających z ustawy o ochronie osób i mienia, ma prawo do interwencji i wyprowadzenia z miejsca zwiedzania osób nieprzestrzegających zasad zwiedzania wystaw Zamku Królewskiego na Wawelu, zachowujących się w sposób zagrażający bezpieczeństwu zbiorów lub osób, zakłócających porządek zwiedzania innym zwiedzającym lub naruszającym ogólnie przyjęte normy zachowania w miejscach publicznych.
  12. ZKnW realizuje specjalne oprowadzania grup młodzieży izraelskiej realizowane w ramach Umowy zawartej pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Państwa Izrael o współpracy w dziedzinie wizyt studyjnych zorganizowanych grup młodzieży, podpisanej w Warszawie dnia 22 marca 2023 r.

VIII. Ochrona Danych Osobowych

Przestrzeń wystaw objęta jest monitoringiem w1zyJnym w celu ochrony mienia oraz zapewnienia bezpieczeństwa na terenie monitorowanym. Podstawą przetwarzania danych zbieranych przy pomocy systemu monitoringu jest wypełnienie obowiązku prawnego oraz wykonywanie zadań realizowanych w interesie publicznym zgodnie z art. 6 pkt. 1. lit. c Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). Pełna klauzula informacyjna oraz kontakt do Inspektora Ochrony Danych dostępne są na stronie internetowej: www.wawel.krakow.pl/rodo. Zapisy z monitoringu przechowywane są maksymalnie do 30 dni a następnie nadpisywane.

IX. Szczególne zasady obowiązujące na wypadek ogłoszenia stanów nadzwyczajnych

  1. Na wypadek ogłoszenia na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej stanów nadzwyczajnych, kierując się ustawowym obowiązkiem zabezpieczenia i konserwacji zbiorów oraz dążeniem do zapewniania maksymalnej ochrony pracowników i zwiedzających ZKnW może wprowadzać szczególne regulacje dotyczące ilości osób na trasach zwiedzania oraz uczestniczących w wydarzeniach, sposobu przemieszczania się oraz zasad zachowania na terenie wystaw, zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami.
  2. Stosowanie się do zasad wymienionych w pkt. IV nie zwalnia z obowiązku przestrzegania zasad zwiedzania wymienionych w pkt. li niniejszego Regulaminu.
Wprowadzono w życie Zarządzeniem Wewnętrznym Dyrektora nr 84 z dnia 18.08.2024 r.