Modna Pieskowa Skała

Wystawa fotografii archiwalnych prezentujących rezydencję w latach 1860–1945. Stanowią one cenne świadectwo niezbyt odległej przeszłości Zamku. Ukazują zmianę jego funkcji, z rezydencji rodowej na obiekt turystyczny. Fotografie uzupełnia wybór oryginalnych strojów damskich z okresu, gdy na Zamku funkcjonował pensjonat (1903-1939).

Najstarsze zdjęcia prezentują Pieskową Skałę zniszczoną pożarem w 1850 roku. Ich autorem był jeden z pionierów polskiej fotografii, Karol Beyer (1818-77). Kolejne to widoki rezydencji odbudowanej ze zniszczeń przez Sobiesława Mieroszewskiego (1820-90), autorstwa Tyburcego Chodźki (1840-1908), Jana Mieczkowskiego (1830-1889), Stanisława Szalaya (1867-1920) i Józefa Rizzy (czynny po koniec XIX w.). Późniejsze fotografie pochodzą już z początku wieku XX i z okresu międzywojennego. Ich autorami byli fotograficy współpracujący z wydawcami czasopism ilustrowanych, pocztówek i albumów pamiątkowych, autorzy zdjęć wykonanych w celu inwentaryzacji zabytków oraz amatorzy upamiętniający rodzinne okazje i turystyczne wyjazdy. Fotografie powojenne dokumentują prace konserwatorskie profesora Alfreda Majewskiego.



Wystawa „Modna Pieskowa Skała”
16 lipca – 30 września 2016
Zamek Pieskowa Skała

czynna w godzinach otwarcia Zamku:
wtorek-czwartek 9.00-17.00, piątek 9.00-13.00, sobota-niedziela 10.00-18.00; ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem muzeum
wstęp w ramach biletów na wystawy stałe, w dni pogodne zwiedzanie wystawy można połączyć
z wizytą w zamkowym ogrodzie


Modna Pieskowa Skała – dzieje zamkowego pensjonatu

Na przełomie XIX i XX wieku przeprowadzono prekursorską akcję ratowania niszczejącego zamku Pieskowa Skała. Odpowiadając na apel literata Adolfa Dygasińskiego grupa warszawskich lekarzy, przedsiębiorców i prawników utworzyła Towarzystwo Akcyjne, które w roku 1903 kupiło chylący się ku ruinie zamek, z zamiarem utworzenia w nim pensjonatu. Z jednej strony był to czyn patriotyczny, mający na celu ocalenie dobra narodowego, a z drugiej strony – przemyślana inwestycja, nakierowana na spodziewany zysk. Przy organizacji Towarzystwa Akcyjnego i jego późniejszym funkcjonowaniu szczególne zasługi położył doktor Józef Zawadzki – wieloletni prezes zarządu spółki. Tym samym zamek stał się modną atrakcją turystyczną, którą licznie odwiedzała warszawska elita.
Fotografie ukazują ludzi eleganckich, żyjących na stosunkowo wysokim poziomie – to przegląd atrakcyjnej mody lat przełomu wieków i dwudziestolecia międzywojennego.

Łódzki kolekcjoner dr Przemysław Krystian Faryś udostępnił na potrzeby wystawy blisko dwadzieścia oryginalnych strojów damskich z okresu od ok. 1900 roku do końca lat 20-tych XX wieku. Dobrane są w taki sposób, aby ukazały modele ubiorów zakładanych stosownie do okazji i pory dnia. Ekspozycja pozwala prześledzić ewolucję kobiecej mody od dojrzałej secesji, poprzez secesję modernistyczną, kończąc na modzie epoki Art Deco.

Wystawie towarzyszy katalog.
.