23 września 2017 Zamek Pieskowa Skała stał się miejscem – inspiracją dla ponad 70 młodych „artystów” – dzieci i młodzieży z okolicznych szkół. Za pomocą kredek, farb, a nawet flamastrów powstały interesujące prace, które zaprezentowano na poplenerowym pokazie.
Plener zrealizowano dzięki zaangażowaniu stałych Sponsorów i Partnerów Zamku Królewskiego na Wawelu: Tauron Sprzedaż – Złotemu Sponsorowi, Amex Stationery – Głównemu Partnerowi Działań Oświatowo–Edukacyjnych i Wawel S.A.
Plener stanowił element działań mających na celu promocję rezultatów Projektu „Pieskowa Skała. Konserwacja architektury zamku i poszerzenie oferty edukacyjno-kulturalnej” zrealizowanego w ramach Programu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego”, współfinansowanego z MF EOG 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
Plener
Choć planowany był w malowniczych okolicach Zamku Pieskowa Skała, to niestety na skutek niesprzyjających warunków atmosferycznych formuła uległa zmianie i uczestnicy pracowali w salach ekspozycyjnych – w zamkowych komnatach i na krużgankach. Profesjonalną opieką i pomocą służyli im pracownicy i studenci krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Profesora Adama Brinckena. Jesienna pogoda nie stała się jednak przeszkodą, a inspiracją, powstały bardzo różnorodne prace – od niewielkich szkiców eksponatów muzealnych, czy wręcz ich detali po kompozycje dające syntezę miejsca, pory roku i atmosfery plenerowych zajęć. Zamek, malowany z pamięci pędzlami i kredkami stał się wizją Zamku podpowiadaną przez wyobraźnię. Powstało ponad sto prac, które zaprezentowano podczas pokazu w dniu 2 grudnia 2017.
na zdjęciach galeria prac plenerowych
Warsztat projektowania plakatu
Bardzo energetyczna, twórcza atmosfera w trakcie pleneru oraz kreatywne prace uczestników stały się zachętą do kontynuacji spotkań. I tak narodził się pomysł przeprowadzenia warsztatu, który miałby na celu wprowadzenie uczestników w jeden z aspektów funkcjonowania muzeum, w tworzenie wystawy.
W ramach warsztatu projektowego odbyły się trzy pięciogodzinne spotkania, których założeniem było pobudzenie kreatywności uczestników tak, aby projektowany pokaz był jak najbardziej ich dziełem – począwszy od wymyślenia scenariusza, tytułu poprzez aranżację plastyczną po zaprojektowanie plakatu. Spośród uczestników pleneru wyłoniono dwudziesto kilkuosobowy zespół projektowy, w którego składzie znalazła się młodzież gimnazjalna i dzieci ze starszych klas szkół podstawowych z Sułoszowej, Wielmoży, Woli Kalinowskiej i Skały. Posługując się grami i zabawami uwalniającymi wyobraźnię oraz pracami plastycznymi młodzież miała zbudować opowieść o tym czym jest dla nich Zamek Pieskowa Skała, jak go widzą, jakie budzi emocje, oraz znalezienia do tego jak najbardziej interesującej formy.
Spotkanie o aranżacji plastycznej wystawy, roli sprzętów ekspozycyjnych, kolorów, i światła, poprowadziła pani Małgorzata Radnicka – projektantka ekspozycji muzealnych w Pieskowej Skale i kilku wystaw czasowych. Prawdziwą burzą mózgów było wymyślanie tytułu dla pokazu, ostatecznie wybrano, nawiązując do Opowieści z Narni, „Pędzle, kredki i stary Zamek”.
Nie mogło się obyć także bez spotkania poświęconemu działaniom promocyjnym wystaw muzealnych oraz procesowi projektowania druków towarzyszących wystawie, które poprowadziła pani Renata Paszkowska-Kwiatek, specjalista do spraw promocji w Zamku Królewskim na Wawelu.
na zdjęciach uczestnicy warsztatu
Makiety i plakaty
Po prezentacji historii plakatu (ze szczególnym uwzględnieniem szkoły polskiej), możliwości i wymagań współczesnych dróg komunikowania się oraz zasad projektowania powstało 5 makiet plakatu. Posłużyły one do zaprojektowania plakatów zapraszających do Zamku Pieskowa Skała na pokaz prac.
na zdjęciach makiety i projekty plakatów
Pokaz 2 grudnia 2017
Warsztaty pokazały ogromny potencjał wzajemnych kontaktów pomiędzy zamkiem w Pieskowej Skale i lokalnym środowiskiem. Do prowadzonych od lat lekcji muzealnych i cyklicznych imprez: Dni Kultury Staropolskiej (czerwiec) i Nocy w Muzeum (lipiec), dołączyły od tego roku plener i warsztaty.
na zdjęciach uczestnicy pokazu