Spektrum sztuk

SPEKTRUM SZTUK
Ryszard Paprocki
Pola Suchodolska, Wiktor Paprocki
 
Różnorodna twórczość Ryszarda Paprockiego oraz artystów z nim współpracujących: Poli Suchodolskiej oraz Wiktora Paprockiego od 16 lipca zagości na zamku Pieskowa Skała. Ekspozycję będzie można zwiedzać w ramach biletów upoważniających do wstępu do muzeum.

Wystawa, składająca się z około 30 obiektów, została poświęcona szerokiemu spektrum twórczych zainteresowań artysty. Zwiedzający będą mieli szansę zobaczyć abstrakcyjne płótna, w których można doszukiwać się malarskiego gestu w stylu action painting obok uporządkowania i geometrycznego rygoru. Zaprezentowana zostanie również twórczość rzeźbiarska artysty, zarówno odlewy w gipsie jak i dzieła w kamieniu, oparte na realistycznym odwzorowaniu rzeczywistości.

Kolejną grupą dzieł przedstawiającą twórczą różnorodność Paprockiego są instalacje artystyczne, które zostaną wkomponowane w przestrzeń zamkowych piwnic, np. instalacja Czarna Fala poświęcona Fryderykowi Chopinowi powstała w 2010 roku. Do tej grupy należy zaliczyć także przykłady malarstwa iluzjonistycznego, wśród których znaleźć można kompozycję malarską (trompe l’oeil) Homage à Leonardo da Vinci (2020), zawierającą cytaty z dzieł mistrza renesansu i ukazującą zmianę oraz przenikanie form.

Ekspozycja będzie składać się zarówno z dzieł oryginalnych jak i plansz przedstawiających dokumentację fotograficzną wybranych realizacji wielkoformatowych oraz przedsięwzięć, których efekty miały charakter jednorazowego wydarzenia.

Wielkoformatowe dzieła powstały w zespole, do którego należą młodzi artyści, studenci dyplomowego roku krakowskiej ASP: Pola Suchodolska i Wiktor Paprocki. Ich prace zostaną zaprezentowane w aneksie do głównej wystawy, w ramach której zwiedzający będą mogli zapoznać się z biogramami Ryszarda Paprockiego, ale również jego młodszych współpracowników.

RYSZARD „RYHO” PAPROCKI
Szerokie spektrum twórczych zainteresowań artysty to niejako wynik wykształcenia jakie posiadł Ryszard Paprocki (ur. 1963). Artysta ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej oraz na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych (dyplom z malarstwa sztalugowego oraz malarstwa naściennego). Paprocki tworzy w różnych technikach: malarstwo olejne i wielkoformatowe, grafika, rzeźba oraz instalacje przestrzenne. Specjalizuje się w malarstwie iluzjonistycznym. Jego działalność artystyczną cechuje zadziwiająca różnorodność, mnogość inspiracji i wyzwań.

Galeria wybranych prac

Kompozycja z figur geometrycznych utrzymana w odcieniach szarości. Figury miejscowo stykają się i przenikają w tych miejscach zastosowany został mocny kontrast kolorystyczny. Szarości obrazu przełamują niebieskie i czerwone linie przeplatające figury.Instalacja przypominająca trzcinę porastającą wydmy. W usypane na posadzce kopczyki piasku wetknięte są uginające się metalowe pręty, imitujące ruch rośliny na wietrze.Kolaż złożony z niebieskich geometrycznych elementów, fakturą przypominających wyszywaną tkaninę. Przez środek pracy przebiega przypominający falę kształt.Rysunek przedstawiający portret starszego mężczyzny z brodą. Praca złożona jest z 5 pionowych paneli, na każdym z nich umieszczony jest fragment portretu.Zbliżenie na fragment instalacji, składający się ze zmiętych, odręcznie zapisanych pożółkłych kartek papieru, połączonych ze sobą i poprzeplatanych cienkim drucikiem. Kształt instalacji przypomina chmurę lub koronę drzewa.