Logo - Zamek Pieskowa Skała

Zwierzyniec królewski. Wilkoń na Wawelu

11 czerwca – 5 września 2021
Zamek Królewski na Wawelu — Zamek Pieskowa Skała — Dwór w Stryszowie

„Zwierzyniec królewski. Wilkoń na Wawelu" to wystawa monograficzna prezentująca różnorodną twórczość Józefa Wilkonia. Znany na całym świecie artysta po raz pierwszy zaprezentuje swoje prace w Zamku Królewskim na Wawelu i jego oddziałach.

Ekspozycja rzeźb w plenerze jest odniesieniem do twórczości Józefa Wilkonia, w której natura odgrywa znaczącą rolę, a także do jego biografii. Wystawa zachęca do odkrycia regionalnego dziedzictwa kulturalnego i miłego spędzenia czasu w otoczeniu dzieł sztuki i przyrody.

W ogrodach Zamku Pieskowa Skała zaprezentowano najnowszy zespół rzeźb Józefa Wilkonia, dotychczas niepokazywany szerokiej publiczności, który przedstawia postacie zwierząt i ludzi wyłaniające się z grabowych pni. Ta część ekspozycji ma podkreślić niezwykłą więź, jaka łączy artystę z naturą, która wciąż jest niewyczerpanym motywem w jego twórczości.
W ogrodach zamkowych będzie można również zobaczyć fascynujące rzeźby nietoperzy – symbolu Ojcowskiego Parku Narodowego oraz grupę rzeźb przedstawiającą mieszkańców morza.

Zwiedzanie
bilet upoważnia do odwiedzenia wystawy w trzech lokalizacjach
WAWEL – PIESKOWA SKAŁA – DWÓR W STRYSZOWIE
normalny 15 PLN, ulgowy 10 PLN, rodzinny 45 PLN

Dwór w Stryszowie
PONIEDZIAŁEK nieczynne
WTOREK–PIĄTEK 9:00–16:00
SOBOTA, NIEDZIELA, ŚWIĘTA PRACUJĄCE 9:00–17:00

Wawel

Główną częścią wystawy są prezentowane w ogrodach Zamku Królewskiego na Wawelu królewskie rzeźby zwierząt, co stanowi nawiązanie do zwierzyńca istniejącego na Wawelu w czasach ostatnich Jagiellonów oraz przedstawień fauny i flory na arrasach wawelskich. W zielonych kwaterach znaleźć można zwierzęta egzotyczne, takie jak lwy, panterę czy krokodyla, jak też rodzime: dziki, łosia, a także niedźwiedzia. Interwencja sztuki współczesnej w przestrzeń wzgórza wawelskiego to opowieść o korespondencji sztuk, jej ponadczasowości oraz budowaniu relacji między sztuką dawną i współczesną.

Ogrody Królewskie Zamku Królewskiego na Wawelu
zwiedzanie w dni bezdeszczowe, indywidualnie
11 - 25 VI 9:30–17:00, ostatnie wejście 16:40
26 VI - 31 VIII 9:30–18:00, ostatnie wejście 17:40
WRZESIEŃ 9:30–17:00, ostatnie wejście 16:40

 

Dwór w Stryszowie

Na eskpozycji w Stryszowie znalazły się rzeźby Sarmatów, które powstały specjalnie z okazji wawelskiej wystawy, a które zainspirowała tradycja dworu szlacheckiego. We wnętrzach zaprezentowano także liczne ilustracje książkowe oraz najwcześniejsze prace Józefa Wilkonia na papierze, będące reminiscencją dziecięcych lat artysty spędzonych w małopolskich Bogucicach.

Dwór w Stryszowie
PONIEDZIAŁEK nieczynne
WTOREK–PIĄTEK 9:00–16:00
SOBOTA, NIEDZIELA, ŚWIĘTA PRACUJĄCE 9:00–17:00
Józef Wilkoń (ur. 12 lutego 1930 w Bogucicach k. Wieliczki) – ilustrator, malarz, rzeźbiarz, twórca plakatów i scenografii teatralnych. Zilustrował ponad 200 książek dla dzieci i dorosłych w kraju i za granicą.

Wystawiał w wielu galeriach i muzeach świata. Od Centrum Pompidou (1989) poprzez Narodową Galerię Zachęta (2006) po Japonię i Koreę Południową. Jego prace znajdują się w wielu muzeach m.in. w Musée de l’illustration jeunesse MIJ w Moulins we Francji, Museum of Picture Books w Oshima, Chihiro Art Museum w Azumino, Koruisaua w Japonii oraz w Muzeum Literatury i Bibliotece Narodo¬wej w Warszawie. W swoich kolekcjach dzieła Wilkonia posiadają galerie i kolekcjonerzy z pięciu kontynentów.
Najważniejsze ostatnie publikacje z jego ilustracjami to „Księga dżungli” (2009), „Pan Tadeusz” (2015) i „Don Kichote” (2016).
Fot. Artysty – Justyna Derwińska
Wystawa jest adresowana szczególnie do rodzin z dziećmi i ma m.in. uczyć najmłodszych obcowania ze sztuką. Dla odwiedzających została przygotowana ścieżka edukacyjna, która umożliwi aktywne zwiedzanie ekspozycji, będąc jednocześnie wyjątkowym przewodnikiem po wystawie.

Prezentowana w trzech lokalizacjach ekspozycja jest zaproszeniem do poznawania sztuki i odkrywania dóbr kultury. Aby to umożliwić, przygotowano karnet obejmujący trzy miejsca eksponowania wystawy z pytaniem konkursowym. Dla osób, które poprawnie na nie odpowiedzą oraz jako pierwsze prześlą formularz konkursowy, przygotowano specjalne nagrody.

Od 10 czerwca do 5 września 2021 roku zaplanowanych zostało wiele wydarzeń edukacyjnych, które odbędą się na Wawelu oraz w jego dwóch oddziałach, w których prezentowane będą ilustracje i rzeźby Józefa Wilkonia.
Warsztaty prowadzone przez edukatorów i artystów, oprowadzania, wykłady, spotkania ze specjalistami będą odbywały się zarówno na żywo – w niepowtarzalnym otoczeniu renesansowych ogrodów, parku narodowego, zabytkowego dworu – jak i w przestrzeni wirtualnej.
Wyjątkowymi wydarzeniami będą spotkania z Józefem Wilkoniem: plener artystyczny, wspólne tworzenie muralu, oprowadzanie kuratorskie.
W wykładach, oprowadzaniach i spotkaniach online wezmą udział eksperci z dziedziny literatury, sztuki i ochrony środowiska.
Zależy nam również na promocji czytelnictwa i zainteresowaniu naszych odbiorców ilustracją książkową, stąd pomysł na udostępnienie biblioteki plenerowej, która z pewnością stanie się pretekstem do wielu ciekawych rozmów i spotkań.

Wydarzenia w Pieskowej Skale oraz online

Oprowadzanie kuratorskie

29 czerwca, godz. 12.00
Zwiedzanie z organizatorami ekspozycji będzie okazją do przedstawienia jej założeń i szerszej prezentacji dorobku twórczego Józefa Wilkonia. Kuratorki wystawy opowiedzą o inspiracjach artysty, a przede wszystkim odpowiedzą na pytanie: „Dlaczego Wilkoń na Wawelu?”. Uczestnicy oprowadzania zyskają możliwość dyskusji z kuratorkami oraz wymiany myśli. Szczególnym wydarzeniem, otwierającym cykl spotkań kuratorskich, będzie oprowadzanie z udziałem Józefa Wilkonia w ogrodach Zamku Królewskiego na Wawelu.

  • odbiorcy: bez ograniczeń wiekowych
Oprowadzanie po ogrodach

14 lipca, godz. 12.00
Oprowadzanie szczególnie zainteresuje wszystkich lubiących spędzać czas na świeżym powietrzu, w otoczeniu natury i sztuki. Będzie to opowieść o ogrodach, roślinach – dawniej i dziś, a w kontekście wystawy – wspomnienie o renesansowym zwierzyńcu.

oprowadza: Katarzyna Żółciak, specjalistka ds. ogrodów

  • odbiorcy: bez ograniczeń wiekowych
Oprowadzanie z konserwatorem

11 sierpnia, godz. 12.00
Oprowadzanie będzie okazją, by poznać wystawę i twórczość Józefa Wilkonia od strony technicznej. Transport, sposób prezentacji, wyzwania związane z konserwacją rzeźby, która z założenia podlega upływowi czasu i swego rodzaju degradacji – to część tematów, które zostaną poruszone podczas spotkania.

Oprowadza: Dominik Synowiec

Spacer przyrodniczy

18 lipca, godz. 12.00
Otoczony Ojcowskim Parkiem Narodowym Zamek Pieskowa Skała jest idealnym miejscem do prezentacji prac Józefa Wilkonia i refleksji na temat występujących tam rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Uczestnicy podążą autorską ścieżką zwiedzania parku, której punktem wyjścia będą ogrody zamkowe.

  • odbiorcy: rodziny z dziećmi
Warsztat plastyczny

26 sierpnia, godz. 12.00
W każdym z oddziałów odbędą się warsztaty artystyczne kierowane do rodzin z dziećmi, podejmujące ważne tematy związane z twórczością Józefa Wilkonia oraz miejscem prezentacji wystawy. W centrum uwagi znajdą się ilustracje i rzeźby stworzone przez znanego kilku pokoleniom artystę. Zdobyte informacje w kreatywny sposób zostaną wykorzystane w czasie warsztatów tworzenia ekslibrisów, ekologicznych rzeźb czy polichromii.

  • odbiorcy: rodziny z dziećmi

Wydarzenia online

Warsztaty rysunkowe z Tomaszem Samojlikiem

23 lipca, godz. 12.00

aplikacja Microsoft Teams

Spotkanie będzie okazją do poznania zwyczajów i charakterystycznych cech zwierząt, które można odszukać na wystawie. Uczestnicy warsztatów, wspólnie z ilustratorem, wykonają szkice przedstawiające wybrane gatunki.

  • odbiorcy: dzieci w wieku 11–13 lat
Warsztaty na żywo – fanpage Wawelu na Facebooku

9 lipca, godz. 10.30
13 sierpnia, godz. 10.30

Długofalowy cykl warsztatów dla rodzin z dziećmi na Facebooku tym razem zostanie poświęcony wystawie Zwierzyniec królewski. Wilkoń na Wawelu. Każde spotkanie będzie wzbogacone o warsztaty plastyczne, które można wykonać w domu.

  • odbiorcy: rodziny z dziećmi
Wykłady – aplikacja Microsoft Teams

12 sierpnia, godz. 18.00
26 sierpnia, godz. 18.00

Wykłady będą dotyczyły współczesnej ilustracji oraz symboliki zwierząt przedstawianych w literaturze dla dzieci i młodzieży. Do książkowego świata zaproszą Anna Maria Czernow – prezeska Polskiej Sekcji IBBY i prof. Grzegorz Leszczyński z Uniwersytetu Warszawskiego.

Biblioteka plenerowa

2 lipca, 9 lipca, 16 lipca, 23 lipca, 30 lipca, 6 sierpnia, 13 sierpnia, 20 sierpnia, 27 sierpnia
godz. 12.00

W lipcu i sierpniu, od piątku do niedzieli, we wszystkich trzech lokalizacjach wystawy będą dostępne publikacje autorstwa Józefa Wilkonia.
Ponadto, w każdy piątek lipca i sierpnia, we wszystkich oddziałach regularnie będą głośno czytane książki. W wybrane dni do wawelskiego zespołu dołączą aktorzy z krakowskich teatrów.
Liczymy na to, że akcja zachęci czytelników w każdym wieku do spędzenia czasu w przestrzeni idealnej do oddania się lekturze

Pokaz filmu "Za drzwiami wyobraźni. Józef Wilkoń"

11–20 czerwca – w godzinach wystawy
3–5 września – w godzinach wystawy

Zwiedzającym ogrody w Pieskowej Skale udostępniony zostanie dokument o artyście "Za drzwiami wyobraźni JÓZEF WILKOŃ" w reżyserii Anny Jowity Ciołkiewicz.

Obiektyw kamery zarejestrował intymny świat pracowni Mistrza Wilkonia i magię jego ogrodu. Spotkanie z Józefem Wilkoniem jest niezwykłą przygodą – i daje unikalną możliwość na wkroczenie w intymną przestrzeń domowego miru, w którym znajduje się skarbnica pomysłów i inspiracji artysty (z materiałów promocyjnych portalu CzasDzieci.pl).

DOSTĘPNOŚĆ

W czasie oprowadzań i warsztatów na żywo pojawi się możliwość dotykania wybranych eksponatów (wszystkie oddziały) oraz ich opracowań dotykowych (Wawel i Stryszów). Tłumacz PJM. Potrzebę tłumaczenia na polski język migowy prosimy zgłaszać (minimum 3 dni przed wykładem) drogą mailową na adres: dis@wawelzamek.pl 

Kalendarium wszystkich wydarzeń

10 czerwca, godz. 18.00 Wawel. Wernisaż wystawy
11 czerwca, godz. 12.00–13.00 Wawel. Oprowadzanie kuratorskie z udziałem Józefa Wilkonia
12 czerwca, godz. 12.00–14.00 Stryszów. Malowanie muralu
16 czerwca, godz. 12.00–13.00 Wawel. Oprowadzanie ze specjalistką ds. ogrodów
27 czerwca, godz. 12.00–13.30 Stryszów. Czytanie Pana Tadeusza
29 czerwca, godz. 12.00–13.00 Pieskowa Skała. Oprowadzanie kuratorskie
2 lipca, godz. 12.00–12.20 Wawel, Stryszów, Pieskowa Skała. Czytelnia plenerowa
7 lipca, godz. 12.00–13.00 Wawel. Oprowadzanie z konserwatorem
8 lipca, godz. 12.00–13.30 Wawel. Warsztaty dla rodzin
9 lipca, godz. 10.30–11.00 Fanpage Wawelu na Facebooku. Warsztaty dla rodzin
9 lipca, godz. 12.00–12.20 Wawel, Stryszów, Pieskowa Skała. Czytelnia plenerowa
14 lipca, godz. 12.00–13.00 Pieskowa Skała. Oprowadzanie ze specjalistką ds. ogrodów
16 lipca, godz. 12.00–12.20 Wawel, Stryszów, Pieskowa Skała. Czytelnia plenerowa
18 lipca, godz. 12.00–14.00 Pieskowa Skała. Spacer przyrodniczy
23 lipca, godz. 12.00–12.20 Wawel, Stryszów, Pieskowa Skała. Czytelnia plenerowa
23 lipca, godz. 12.00–12.30 Microsoft Teams. Warsztaty z Tomaszem Samojlikiem
30 lipca, godz. 12.00–12.20 Wawel, Stryszów, Pieskowa Skała. Czytelnia plenerowa
5 sierpnia, godz. 12.00–13.30 Stryszów. Warsztaty dla rodzin
6 sierpnia, godz. 12.00–12.20 Wawel, Stryszów, Pieskowa Skała. Czytelnia plenerowa
11 sierpnia, godz. 12.00–13.00 Pieskowa Skała. Oprowadzanie z konserwatorem
12 sierpnia, godz. 18.00 aplikacja Microsoft Teams – wykład prof. Grzegorza Leszczyńskiego
12 sierpnia, godz. 18.00 aplikacja Microsoft Teams – wykład Anny Marii Czernow
13 sierpnia, godz. 10.30–11.00 Fanpage Wawelu na Facebooku. Warsztaty dla rodzin
13 sierpnia, godz. 12.00–12.20 Wawel, Stryszów, Pieskowa Skała. Czytelnia plenerowa
20 sierpnia, godz. 12.00–12.20 Wawel, Stryszów, Pieskowa Skała. Czytelnia plenerowa
24 sierpnia, godz. 12.00–13.00 Wawel. Oprowadzanie kuratorskie
26 sierpnia, godz. 12.00–13.30 Pieskowa Skała. Warsztaty dla rodzin
27 sierpnia, godz. 12.00–12.20 Wawel, Stryszów, Pieskowa Skała. Czytelnia plenerowa
28 sierpnia, godz. 11.00–12.00 Stryszów. Oprowadzanie kuratorskie
28 sierpnia, godz. 12.00–13.00 Stryszów. Czytanie Pana Tadeusza
4 września, godz. 12.00– 14.00 Stryszów. Plener

Partnerzy