Już po raz szósty w czerwcowy weekend na zamku w Pieskowej Skale miało miejsce spotkanie z „żywą historią”. Tym razem przybliżono sztukę, kulturę i obyczaje burzliwych czasów II połowy XVII wieku. W architekturze zamku zaznaczyły się one utworzonym przez Mikołaja Zebrzydowskiego systemem fortyfikacji, złożonych z bastionów i murów osłaniających, wzniesioną przez poprzednich właścicieli, renesansową rezydencję. Po „złotym wieku” dla Rzeczpospolitej nadeszły czasy w których spokojna egzystencja splatała się z wojnami i niepokojami.
Główną był program teatralno-taneczny „Czas wojny. Czas pokoju”. Zwiedzający Zamek mogli podejrzeć z bliska „towarzyszy” z husarskiej chorągwi podczas ich codziennych zajęć; ćwiczeń, posiłków, prac obozowych, a także podziwiać zabawy i rozrywki staropolskiego dworu. Na dziedzińcu i w komnatach zamkowych rozbrzmiewały dźwięki lutni. Historyczne stroje, rekwizyty, muzyka i autentyczna sceneria stworzyły, jak co roku niezwykłą atmosferę dzięki której dawne czasy stają się bliższe i bardziej zrozumiałe.
Na zakończenie każdego dnia przedstawiono spektakl baletowo-pantomimiczny „Alla Polacca – tańce staropolskie w obrazach” w wykonaniu tancerzy Baletu Dworskiego Cracovia Danza.